Alfred Hitchcock mawiał, że film to życie, z którego wymazano plamy nudy. Kino ma przecież moc i elektryzuje nas nie tylko przy okazji Oscarów czy głośnych premier. Czy dlatego tak dobrze czujemy się w otoczeniu filmowych plakatów, obrazów i dekoracji?
Plakaty, cytaty i obrazy inspirowane filmem wracają na nasze ściany i bądźmy szczerzy: prawdopodobnie przeżyją motywy florystyczne, hasła motywacyjne i typografię. Czasem wybieramy je ze względu na emocje, które budzi w nas tytuł, bo identyfikujemy się z bohaterami, lub żeby zakomunikować: "jestem fanem!" Ale coraz częściej sam projekt staje się małym dziełem sztuki i wychodzi z roli dodatku. I nic dziwnego - kino niezmiennie inspiruje projektantów, a charakterystyczne słowa i obrazy weszły na stałe do naszej przestrzeni.
Z tej okazji, mały przegląd plakatów filmowych i projektów inspirowanych światem filmu w 3 różnych kategoriach, nie tylko dla tych, którzy zarwą noc dla Oscarów.
Polska szkoła plakatu
Wybór nie tylko dla konesera. Nurt, który począwszy od lat 50. w Polsce przyniósł setki fenomenalnych prac nie tylko o tematyce kulturalnej, do dziś inspiruje grafików na całym świecie. To wyrazisty styl plakatu, o którym Martin Scorsese powiedział kiedyś, że sposób, w jaki artysta zawarł sens całego filmu w jednym projekcie jest czymś absolutnie unikalnym. Stuka, w którą warto zainwestować - szukaj prac takich artystów jak Henryk Tomaszewski, Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec, Wojciech Fangor, czy Andrzej Pągowski. W sprzedaży dostępne są z reguły limitowane serie plakatów, również wznowienia po latach, zdarzają się sygnowane.
Od lewej: Taksówkarz, Andrzej Klimowski; Pół żartem pół serio, Wiesław Walkuski; Nocny Kowboj, Waldemar Świerzy; Superman III, Waldemar Świerzy; Krzesło kinowe Cinema; Gwiezdne wojny, Jakub Erol; Czułe słówka, Andrzej Pągowski |
Klasyczne plakaty filmowe vintage
Dziś takich afiszy już nie ma (chlip, chlip), a przecież gdyby o wartości filmu decydowała estetyka plakatu, "Atak potwornych krabów" z 1957 r. miałby mocną pozycję wśród 100 filmów wszech czasów. Dobry wybór dla fanów gatunku, a także jeśli chcesz wykreować nieszablonowe wnętrze z nutą retro.
Od lewej: Metropolis z 1927 r.; King Kong z 1933 r.; Ptaki z 1963 r.; Mumia z 1932 r.; Atak kobiety o 50 stopach wzrostu z 1958 r.; Atak potwornych krabów z 1957 r.; Lampa stołowa Movie |
Nowoczesne plakaty inspirowane kinem
Znakomity wybór dla wielbicieli współczesnego kina i filmowych klasyków. Projektanci nowego pokolenia interpretują na nowo twórczość Almodovara, Lyncha, Tarantino czy Wesa Andersona ale też oddają hołd i tytułom i twórcom z filmowego kanonu. Często wybierane do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.
Lewa kolumna: Clint II, Michał Miszkurka; Space Odyssey, Michał Miszkurka. Środkowa kolumna: Kino, Anna Światłowska; Twin Peaks, Magdalena Pankiewicz; Taxi Driver, minimalmill. Prawa kolumna: Dobry, zły i brzydki, minimalmill; Mujeres... Almodovar, Kate Syska Design; Blade Runner, minimalmill. |
Brak komentarzy
Prześlij komentarz