20 lutego 2017

Pomysł na dekorację: najciekawsze plakaty filmowe

przegląd plakatów filmowych, plakaty filmowe, dekoracja ścian

Alfred Hitchcock mawiał, że film to życie, z którego wymazano plamy nudy. Kino ma przecież moc i elektryzuje nas nie tylko przy okazji Oscarów czy głośnych premier. Czy dlatego tak dobrze czujemy się w otoczeniu filmowych plakatów, obrazów i dekoracji?

Plakaty, cytaty i obrazy inspirowane filmem wracają na nasze ściany i bądźmy szczerzy: prawdopodobnie przeżyją motywy florystyczne, hasła motywacyjne i typografię. Czasem wybieramy je ze względu na emocje, które budzi w nas tytuł, bo identyfikujemy się z bohaterami, lub żeby zakomunikować: "jestem fanem!"  Ale coraz częściej sam projekt staje się małym dziełem sztuki i wychodzi z roli dodatku. I nic dziwnego - kino niezmiennie inspiruje projektantów, a charakterystyczne słowa i obrazy weszły na stałe do naszej przestrzeni. 
Z tej okazji, mały przegląd plakatów filmowych i projektów inspirowanych światem filmu w 3 różnych kategoriach, nie tylko dla tych, którzy zarwą noc dla Oscarów. 


Polska szkoła plakatu 

Wybór nie tylko dla konesera. Nurt, który począwszy od lat 50. w Polsce przyniósł setki fenomenalnych prac nie tylko o tematyce kulturalnej, do dziś inspiruje grafików na całym świecie. To wyrazisty styl plakatu, o którym Martin Scorsese powiedział kiedyś, że sposób, w jaki artysta zawarł sens całego filmu w jednym projekcie jest czymś absolutnie unikalnym. Stuka, w którą warto zainwestować - szukaj prac takich artystów jak Henryk Tomaszewski, Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec, Wojciech Fangor, czy Andrzej Pągowski. W sprzedaży dostępne są z reguły limitowane serie plakatów, również wznowienia po latach, zdarzają się sygnowane.

polska szkoła plakatu, polskie plakaty filmowe, plakat gwiezdne wojny, plakaty do klasycznych filmów, waldemar świerzy plakaty, andrzej pągowski plakaty, taksówkarz plakat
Od lewej: Taksówkarz, Andrzej Klimowski; Pół żartem pół serio, Wiesław Walkuski; Nocny Kowboj, Waldemar Świerzy; Superman III, Waldemar Świerzy; Krzesło kinowe Cinema; Gwiezdne wojny, Jakub Erol; Czułe słówka, Andrzej Pągowski


Klasyczne plakaty filmowe vintage

Dziś takich afiszy już nie ma (chlip, chlip), a przecież gdyby o wartości filmu decydowała estetyka plakatu, "Atak potwornych krabów" z 1957 r. miałby mocną pozycję wśród 100 filmów wszech czasów. Dobry wybór dla fanów gatunku, a także jeśli chcesz wykreować nieszablonowe wnętrze z nutą retro.

plakaty filmowe vintage, plakaty filmowe, klasyczne plakaty filmowe, pomysły na dekoracje ścian, plakaty do filmów klasy B, metropolis plakat, king kong plakat
Od lewej: Metropolis z 1927 r.; King Kong z 1933 r.; Ptaki z 1963 r.; Mumia z 1932 r.; Atak kobiety o 50 stopach wzrostu z 1958 r.; Atak potwornych krabów z 1957 r.; Lampa stołowa Movie


Nowoczesne plakaty inspirowane kinem

Znakomity wybór dla wielbicieli współczesnego kina i filmowych klasyków. Projektanci nowego pokolenia interpretują na nowo twórczość Almodovara, Lyncha, Tarantino czy Wesa Andersona ale też oddają hołd i tytułom i twórcom z filmowego kanonu. Często wybierane do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. 

współczesny plakat filmowy, nowa szkoła plakatu, dekoracja ścian, pomysły na dekoracje ścian, plakaty filmowe
Lewa kolumna: Clint II, Michał Miszkurka; Space Odyssey, Michał Miszkurka. Środkowa kolumna: Kino, Anna Światłowska; Twin Peaks, Magdalena Pankiewicz; Taxi Driver, minimalmill. Prawa kolumna: Dobry, zły i brzydki, minimalmill; Mujeres... Almodovar, Kate Syska Design; Blade Runner, minimalmill. 

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

TOP